Wix vagy WordPress? Melyiket válasszam?

Ha weboldal készítésen gondolkodsz a vállalkozásod számára, és kicsit már utána is néztél, akkor valószínűleg ismerős neked a Wix és a WordPress szó is. De vajon melyik a megfelelő választás számodra?

Ha szolgáltatás alapú vállalkozásod van, vagy termékeket szeretnél online árusítani, akkor ezt mindkét platformon meg tudod tenni.

Természetesen mind a két felületnek meg vannak a maga előnyei és hátrányai, de nézzük is meg sorban, melyek ezek.

Árazás

Wix weboldal készítés árak

A Wix-nél több előfizetési csomag létezik, amelyek közül választhatsz. Érdemes részletesen átnézni az egyes csomagokban található funkciókat, hogy a neked megfelelőt tudd kiválasztani.

A weboldalukon feltüntett árral kapcsolatosan két fontos dolgot kell tudni: Az egyik, hogy ezek az árak akkor érvényesek, ha éves előfizetést választasz, tehát előre 12 hónapot kifizetsz. Ha havonta szeretnél fizetni, akkor 25%-al magasabb az ár. A másik fontos tudnivaló, hogy ehhez az árhoz még a 27%-os magyar áfa a pénztárnál hozzáadódik (Ha megadod az eu-s adószámodat, akkor nem, viszont akkor áfabevallást kell írni. De ez adózási kérdés, amiről a könyvelőd tud bővebb tájékoztatást adni.) Így ha például kiválasztottad a Core csomagot, és havi előfizetést szeretnél akkor a 20€ felugrik 31,75€-ra.

A Wixnek létezik egy ingyenes verziója is. Ezzel kapcsolatban az én véleményem az, hogy ha normális megoldást szeretnél, akkor ingyenes weboldal nem létezik.
A Wixnél az ingyenes csomagnak rengeteg korlátja van, többek között: nem adhatsz hozzá saját domaint, tehát a domained így fog kinézni: boltnev.wixsite.com.
Ingyenes Wix weboldalon keresztül nem tudsz termékeket árusítani. És talán mind közül a legnagyobb visszatartó erő, hogy a weboldalad tetején egy nagyon feltűnő felirat jelzi, hogy a weboldal Wix-el készült, amelyet nem tudsz eltüntetni. Valójában a weboldalad legfontosabb részén reklámfelületet biztosítottál a Wix-nek.

Bármennyire is szűkös a keret a vállalkozás elején, a Wix ingyenes verzióját elkerülném. Egyáltalán nem bizalmat keltő a célközönséged számára egy ilyen oldal és így végső soron nem sok értelme van.

WordPress weboldal készítés árak

A WordPress alapvetően egy ingyenes, nyílt forráskódú rendszer. Ez azt jelenti, hogy a forráskódja bárki számára elérhető, letölthető és továbbfejleszthető. (Természetesen a WordPress core kódjába nem nyúlunk bele!)

Egy csupasz WordPress telepítéssel kapsz egy olyan weboldalt, ahol blogolni fogsz tudni, esetleg további oldalakat hozzáadhatsz.
Ha funkciókkal szeretnéd bővíteni, akkor azt bővítmények, angolul pluginok segítségével tudod megtenni. Ebből rengeteg nagyon jó ingyenes és természetesen fizetős is létezik.

Fontos észben tartani, hogy az ingyenességgel járnak azért negatívumok is. Az egyik, hogy nincs egy konkrét support, akihez fordulhatnál ha problémád adódik. A másik, hogy viszonylag sok időbe telik, amíg beletanulsz a használatába.
Az is rengeteg időt felemészt, hogy megtaláld a megfelelő bővítményt az igényeidhez, tehát bármennyire ingyenesnek tűnik a WordPress, itt viszont az időddel fizetsz (vagy egy szakembernek, aki ért hozzá). De ha a WordPress mellett döntesz, akkor funkciók és kinézet terén a határ a csillagos ég.

Ha mégis magad szeretnéd elkészíteni, akkor a WordPressnél a fix kezdeti költségek a tárhelybérlés és a domain előfizetés lesznek. Ez tárhelyszolgáltatótól függ, de általában évi szinten ~20.000 – 30.000 Ft összeggel kell számolni.

Domain név

Domain név választás Wix weboldalhoz

A Wixen bármelyik prémium csomag vásárlása esetén ajándékba kapsz 1 éves domain előfizetést, ha .com, .online, .shop vagy .blog végződésű domaint választasz. Vagyis az ingyenes ajánlattal .hu végződésű domaint nem tudsz választani. Arról nincs információ az oldalon, hogy a megújítás mennyibe kerül ezután, mert ez több körülménytől is függ, például hogy melyik országból vásárolsz, milyen végződésű domained van és hány évre szeretnéd meghosszabbítani.
Arra is van lehetőség a Wixnél, hogy máshol vásárolt domain nevet csatlakoztass a weboldaladhoz. Ha te például magyar végződésű domain nevet szeretnél, akkor egyszerűen egy magyar domain szolgáltatónál megveszed azt, és hozzákötöd a wix weboldaladhoz.

Domain név választás WordPress weboldalhoz

A WordPressnél a domaint is és a tárhelyet is neked kell megvenned, lehetőleg egy szolgáltatónál. Ha külön vásároltál tárhelyet és domaint más-más szolgáltatóknál, akkor sincs gond, mert a domain név átregisztrálható egyik szolgáltatótól a másikhoz, csak egy kis ügyintézéssel jár.

Üzleti email cím

Üzleti email cím Wix weboldalhoz

Talán nem igényel bővebb magyarázatot, hogy miért ajánlott gmail-es email cím helyett saját céges email címet használni. Bár apróságnak számít, mégis sokkal bizalomkeltőbb és professzionálisabb hatást kelt. A Wixen alapértelmezetten egyik csomaghoz sem jár üzleti email cím, ezt külön vásárolhatod meg. A Wix a Google Workspace-t ajánlja, amelynek havi díja egy felhasználónál ~6 eurótól kezdődik. Tehát ha a weboldaladhoz üzleti email címet is szeretnél, akkor ezzel a plusz költséggel is számolnod kell.

Üzleti email cím WordPress weboldalhoz

A WordPressnél a tárhelyvásárláskor email tárhelyet is kapsz, ez már minden tárhelycsomagban alapszolgáltatás. Ennek ellenére sokmindenki a WordPress weboldalához sem használja az üzleti email cím adta lehetőségeket. Ennek leggyakoribb oka, hogy annyira hozzászokott mindenki a gmail adta kényelemhez, hogy nem szívesen mondunk le róla. De nem is kell, mivel az üzleti email cím egyszerűen hozzáadható a leggyakrabban használt gmail fiókodhoz, így a céges levelezéseket is lebonyolíthatod a gmail fiókon keresztül, ezt a címzett nem fogja látni.

Használhatóság

Alapvetően mindkét platformról elmondható, hogy ahhoz hogy ki tudd belőlük hozni a maximumot, sok időt kell rászánni a megtanulásukra.

Mennyire bonyolult megtanulni a Wix használatát?

A Wix admin felülete (az amit csak te látsz) sok nyelven elérhető, többek között angolul, németül, spanyolul, franciául viszont magyarul jelenleg nem. Ezért ahhoz hogy el tudj igazodni rajta, szükséged lesz egy idegen nyelv ismeretére.

A weboldal szerkesztő felülete, ahol a weboldal kinézetét tervezed meg, drag&drop elven működik, vagyis egyszerűen tudsz hozzáadni vagy törölni elemeket. Bár egyszerűnek tűnik, azért beletelik egy kis időbe, amíg hozzászokik az ember.
Nekem például viszonylag sok időbe telt, mire rájöttem hogy az űrlapok „Submit” gombjára duplán rákattintva át tudom írni magyarra a gomb feliratát. +1 tipp: a láblécben a Proudly created with Wix feliratot érdemes eltüntetni, hogy profibb hatást kelts.

Mennyire bonyolult megtanulni a WordPress használatát?

A WordPress admin felülete elérhető magyar nyelven is, ha ez fontos neked akkor +1 pont a WordPress mellett.

A WordPress beépített weboldal szerkesztője a Gutenberg editor. Amikor 2018-ban megjelent, nem örvendett túl nagy népszerűségnek, de a folyamatos fejlesztéseknek hála, egyre élvezhetőbb benne a szerkesztés.

Ha pedig nem elég, amit a Gutenberg nyújt akkor kiegészítheted bővítménnyel. Viszont ha olyan drag&drop-szerű megoldást szeretnél, mint ami a Wixnek van, akkor az Elementort ajánlom (létezik ingyenes és fizetős verziója) . Nem teljesen ugyanaz mint a Wix szerkesztőfelülete, de ha sikerült megtanulni a használatát, akkor nagyon szép dolgokat lehet benne létrehozni.

Ha webshopot szeretnél

Ha webshopot szeretnél üzemeltetni, akkor arra a Wix is és a WordPress is alkalmas lehet. Mindkét felületen könnyen tudsz termékeket, termékkategóriákat hozzáadni, rendelést feldolgozni, nyilvántartani a készletet, kedvezménykuponokat készíteni.

Wix alapú webshop

A Wixnek alapértelmezetten része a Shop funkció, ha legalább a Core csomagot választod.
Új termék felvitele egyszerű, variációkat is könnyen tudsz megadni. Jelenleg 3 fizetési mód közül választhatsz: Paypal, bankkártyás fizetés Stripe-on keresztül és manuális fizetés. Ez utóbbit akkor érdemes beállítani, ha személyes átvétellel vagy utánvéttel vagy banki átutalással is fizethetnek nálad.


A szállítási módokra is többféle lehetőséget kínál a Wix. Ajánlhatsz személyes átvételt, ingyenes szállítást vagy fix összegű szállítási díjat. Ha bonyolultabb opcióra van szükséged, akkor be tudod állítani, hogy súly alapján vagy végösszeg alapján kalkuláljon, de külön termékcsoportonként is beállíthatod a szállítási díjat.
Nagy hátránya viszont, hogy bizonyos folymatokat nem tudsz benne automatizálni. Ilyen például az online számlázóval való összecsatolás, vagy ha például csomagpontra szeretnéd küldeni a csomagot, akkor a Wix-szel nem tudod összekötni ezeket a szolgáltatókat. Arra gondolok, hogy a vásárlóid nem tudják egy listából vagy térképről kiválasztani, hogy melyik csomagpontra kérik a terméket.
Esetleg a megjegyzés mezőt lehet erre használni, hogy ott kérd be az automata címét. Ez viszont sok esetben plusz kör levelezést igényel, mert gyakran vagy nem töltik ki, vagy olyan automatát írnak be ami nem is létezik.

WordPress alapú webshop

Ahogy fentebb is írtam, a WordPressben alapértelmezetten a blog funkción kívül nem igazán van más. Viszont létezik a nagyon népszerű és ingyenes Woocommerce bővítmény, amelynek segítségével Shop funkciót adhatsz a weboldaladhoz. A Woocommerce már magában rengeteg funkcióval rendelkezik, de ha nem elég amit nyújtani tud, további bővítményekkel bővítheted a funkciók listáját.


A Woocommerce-be négyféle fizetési mód van integrálva, Woocommerce Payments, közvetlen banki átutalás, csekkes fizetés (ezt nem hiszem, hogy bárki használja manapság) és utánvétes fizetés. Mivel a WordPress-Woocomerce páros Magyarországon nagyon elterjedt, ezért az itthon ismert fizetési szolgáltatók nagy részéhez biztosan létezik megfelelő bővítmény.


A szállítási opciókra ugyanaz vonatkozik, mint a fizetésre. Beépített szállítási módok az ingyenes szállítás, a fix összegű szállítás és a személyes átvétel. Ha bonyolultabb szállítási kalkulációra van szükséged, erre is számos bővítmény létezik.
Ha pedig csomagpontra szeretnéd a csomagot szállítani, akkor létezik olyan bővítmény, amelynek segítségével a vásárló ki tudja választani térképről, hogy melyik csomagpontra kéri a csomagot.
Ha pedig online számlázóval szeretnéd összecsatolni a webshopodat, ez is könnyedén megoldható. Ezek semmiségnek tűnnek, de minden apró adminisztratív tevékenység észrevétlenül tudja elszippantani az értékes idődet.

Karbantartás

Wix alapú weboldal karbantartása

Mivel a weboldalad a Wix tárhelyén helyezkedik el, ezért különösebb karbantartásra nincs szükséged, technikai problémákkal nem kell foglalkoznod. Ha mégis bármilyen problémába ütköznél, akkor bátran fordulhatsz az ügyfélszolgálatukhoz, természetesen angol nyelven.

Ezenkívül a Wix saját blogján is rendkívül sok hasznos cikket olvashatsz. Ha pedig bármiben elakadsz, érdemes először egy Google keresést indítani, mert valószínű hogy más is találkozott már ugyanazzal a problémával.

WordPress alapú weboldal karbantartása

A WordPressnek a sok előnye mellett talán hátrányként lehet felróni, hogy a karbantartással bizony rendszeresen foglalkozni kell.A WordPress core-t, a sablonokat és a bővítményeket érdemes rendszeresen frissíteni, mert bizony akadhatnak biztonsági rések, amelyeket a folyamatos frissítések igyekeznek kiküszöbölni.

A bővítményeknél mindig figyelni kell arra, hogy csak olyat válasszunk, amelyet rendszeresen karbantart a fejlesztője.
Az, hogy készül-e a biztonsági mentés, tárhely szolgáltatónként változik. Én azt javaslom, hogy érdemes saját biztonsági mentést készíteni, legalább havi egy alkalommal, de a frissítések előtt mindenképpen.

Mivel a WordPress rendkívül elterjedt itthon is és külföldön is, ezért technikai probléma esetén itt is érdemes egy Google keresést indítani. A legtöbb esetben fogsz megoldást találni a problémádra.

Bár az összehasonlítás nem teljes körű, és vállalkozás típusonként eltérő, hogy melyik megoldás ideális a számodra, azért remélem, hogy sikerült egy tisztább képet kapni arról, hogy mire számíthatsz ha egyik vagy másik megoldás mellett döntesz.