Weboldal készítés Squarespaceben

Weboldal készítés előtt általában mindig azzal kezdünk, hogy felmérjük a terepet. Hogyan kezdjünk bele, kivel csináltassuk és milyen platformot válasszunk hozzá. Ilyenkor leggyakrabban a WordPress, Shopify vagy Wix szokott felmerülni mint opció.

Van azonban még egy lehetőség, amiről itthon nem sok szó esik, ez pedig a Squarespace. A Squarespace világszerte nagy népszerűségnek örvend, Magyarországon mégsem annyira elterjedt még. A népszerűségének az oka a letisztult, látványos megjelenés, és a rendkívül felhasználóbarát kezelőfelület. Talán a Wixhez tudnám hasonlítani a kezelőfelületét, de valójában annál is felhasználóbarátabb.

Fontos viszont, hogy a Squarespace egy zárt rendszer. Ez azt jelenti, hogy egyedi funkciót nem tud bárki fejleszteni hozzá, ezért ha bonyolultabb, egyedi megoldásokra vágysz, akkor a Squarespace nem jó választás.

A Squarespace-ről általánosan

A Squarespacenek két féle verziója van, az egyik a 7.0 a másik pedig az újabb 7.1.
A Squarespace 7.0 a régebbi változat, az lehetővé tette teljesen egyedi megjelenés létrehozását. Az újabb Squarespace 7.1 verzióban már nem lehetséges teljesen egyedi felület lekódolása, viszont pont ebben rejlik az előnye is, mert a nem infós beállítottságú emberek is nagyon egyszerűen tudnak benne létrehozni gyönyörű oldalakat.

A Squaresapace szerkesztőfelülete fogd és vidd (drag&drop) elven működik, és rengeteg elem közül választhatsz, amiket elhelyezhetsz az oldaladon.

Új oldal létrehozásakor rengeteg különböző, előre elkészített sablon közül (angolul template) tudsz választani és vállalkozás típusonként szűrni tudod, hogy melyik lenne neked megfelelő. Itt tudod elérni a Squarespace által készített sablonokat: https://www.squarespace.com/templates/browse/topic/popular-designs
Ezzel egyébként nem érdemes feleslegesen sok időt eltölteni, mert az összes sablon ugyanarra az egy alapra épül. Vagyis bármelyik sablont választod ki, ugyanazok a beállítási és módosítási lehetőségek fognak a rendelkezésedre állni később. 

Squarespace weboldal árak

A Squarespace havidíjas előfizetéssel érhető el, jelenleg 4 féle csomag közül lehet választani. A Squarespacenél nincsen ingyenes verzió, viszont a legkisebb csomag nagyon kedvező áron, havi 15€-ért érhető el. Ha az éves előfizetést választod, akkor ennél is kedvezőbbre jön ki az ár.

Amivel számolni kell, hogy ehhez az összeghez a 27% magyar áfa még hozzáadódik a pénztárnál.

Squarespace weboldal árak

A Squarespace erősen design fókuszú

Ha látványos, modern weboldalt szeretnél, akkor a Squarespace biztosan elnyeri a tetszésedet. De miben nyilvánul meg a látványos design?

Rengeteg betűtípusból választhatsz

A legtöbb oldalépítőben alapértelmezetten csak a Google Fontokat fogod megtalálni, ezzel ellentétben a Squarespace az Adobe Fontokat is integrálta, aminek a használatáért nem kell külön fizetned, a havi Squarespace előfizetéssel ezt is megkapod.
Rengeteg serif, sans serif és írott betűtípus közül tudsz böngészni, sőt lehetősėged van előre összeválogatott fontpárokból is választani. Viszont magyarként mindig figyelni kell arra, hogy olyan betűtípust válassz, amely a magyar ABC összes karakterét tartalmazza. Ez egy picit több munkát igényelhet amikor a betű kiválasztásáról van szó.

Stock fotók széles választéka

Az unsplash.com stock fotólelőhely hozzá van csatolva a Squarespace szerkesztőfelületéhez. Ha képet szeretnél beszúrni, akkor látni fogsz egy olyan opciót, hogy Browse Stock Images, aminek segítségével közvetlenül az unsplash.com adatbázisát böngészheted, és akár rögtön be is szúrhatod a neked tetsző stock fotókat. 

FONTOS: A képek közvetlen beszúrása nem a legjobb megoldás mert így a képek optimalizálatlanul kerülnek a weboldaladra. Ha lehet, minden esetben érdemesebb először letölteni,  optimalizálni és utána újra feltölteni a képeket.

Animált elemek

A modernebb weboldalakon nem ritka hogy egyes elemek vagy akár az összes elem animálva van, vagyis úgy jelenik meg, hogy valamilyen módon beúszik, belebeg vagy befordul a képernyőre. A Squarespace-ben ha szeretnél, egységesen választhatsz animált effektet az elemeknek, ezzel sokkal látványosabbá és interaktívabbá teheted a weboldaladat.

A Squarespace használata könnyen elsajátítható

Sok oldalépítőt kipróbáltam már, de egyik sem volt annyira egyszerűen és gyorsan elsajátítható, mint a Squarespace. Ennek az egyszerűségnek viszont meg vannak a maga előnyei és hátrányai is.

A Squarespace-ben egyszerűen tudsz új oldalakat hozzáadni a weboldaladhoz. Egy-egy oldal szakaszokból épül fel, a szakaszokba pedig blokk elemeket tudsz elhelyezni. Ilyen blokkelemek például: szövegdoboz, kép, gomb, galéria, űrlap, videő, kérdezz-felelek. stb…
A szerkesztőfelülete tényleg nagyon felhasználóbarát, a szakaszokat és az elemeket az egér segítségével akkorára méretezed és odateszed ahova csak  szeretnéd.

Hátránya viszont, hogy a személyre szabási lehetőség korlátozottak. Ez nagyrészt amiatt van így, hogy az egyszerű, könnyű kezelhetősége megmaradjon. Például, a címsoroknak és a bekezdéseknek egységesen tudsz egy-egy betűtípust kiválasztani. Ha egy bekezdést egyfajta betűtípussal írnál, egy másik bekezdést pedig másik fajtával, azt a szerkesztő felületen nem tudod beállítani.
Másik példa, ha a képeknek keretet szeretnél adni, arra sem fogsz megoldást találni az alapopciók között. Ezek szerintem nem nélkülözhetetlen funkciók, ettől függetlenül is nagyon szép, látványos weboldalak hozhatók létre Squarespace segítségével, úgyhogy ez ne tántorítson el a Squarespace-től.

Megjegyzés: ha a Business, vagy annál nagyobb előfizetést választod, akkor tudsz egyedi css és javascript kódot hozzáadni az oldalhoz. Ennek segítségével (és kódolási tudással) pedig már bármilyen egyedi design létrehozható. 

Webshop létrehozása Squarespaceben

Squarespaceben lehetőséged van termékek árusítására is a weboldalon keresztül, ha legalább a Business csomagot választod. Arra viszont figyelj, hogy néhány csomagban százalékos jutalékot is levon az eladott termékek után a rendszer, ezért érdemes kiszámolni hogy melyik számodra a megfelelő választás.

Squarespace webshop elrendezés

A webshop modulban a designt nem bonyolították túl, nincs nagyon sokféle testreszabási lehetőség: A webshop archívum oldalhoz kétféle elrendezés közül tudsz választani, a termék oldalhoz pedig 4 féle elrendezés közül. Viszont bármelyik elrendezést is választod, a végeredmény garantáltan letisztult, látványos és modern lesz.

Fontos: Ha az elsődleges célod egy webshop létrehozása, akkor nem a Squarespace lesz számodra az ideális választás.

Miért nem előnyös a Squarespace, ha webshopot szeretnél?

Ha nemzetközi szolgáltatásokról van szó, akkor a magyar nyelv miatt gyakran ütközünk falakba. Így van ez sajnos a Squarespace-nél is, mivel magyar nyelven nem elérhető. Ez az admin felületen nem feltétlenül gond, de ha webshopod van, akkor sajnos a kosár és a pénztár oldalon lesznek olyan szövegek, amelyeket nem fogsz tudni magyarra átírni. Ez főleg akkor hátrány, ha a célközönséged magyar.

Mivel a Squarespace zárt rendszer (ami azt jelenti, hogy nem fejleszthet hozzá bárki fukciókat), ezért a magyar szállítási, számlázási szolgáltatókat sem lehet vele összekapcsolni.

Hátránya még, hogy korlátozottan lehet kategóriába rendezni a termékeket. Összesen 1000 kategória hozható létre, ami valószínűleg bőven elég a legtöbb vállalkozásnak. Viszont ha alkategóriába rendeznéd a termékeidet, akkor maximum 3 szintet tudsz létrehozni, ennél többet nem.

Kinek megfelelő választás a Squarespace?

Squarespace fotósoknak

Ha fotós vagy, és weboldalon gondolkozol, akkor a Squarespace-t biztosan szeretni fogod. A Squarespace-ben az alapfunkciók között szerepel a Portfólió, amivel egyszerűen, pár kattintással hozzá tudod adni a referencia munkáidat a weboldalhoz. Nagy előnye, hogy több Portfóliót is hozzáadhatsz, tehát ha többféle témában készítesz fotókat, és kategóriába szeretnéd őket rendezni, akkor egyszerűen annyi Portfóliót készítesz, ahány kategóriád van (max 60 portfóliót tudsz hozzáadni). A Portfólión belül pedig projekteket hozhatsz létre, ahol galériaszerűen jelenítheted meg a fotókat. Itt is van egy felső határ, maximum 250 kép adható hozzá egy galériához.

Squarespace szolgáltató vállalkozóknak

A Squarespace alapvetően jó választás lehet, bármilyen szolgáltatás alapú vállalkozásod van. Az egyszerű szerkesztő felülete és a blogolási lehetőségek miatt minden olyan funkciót tartalmaz, amelyre egy funkcionálisan működő weboldalhoz szükséged lehet. 

Ha pedig a rendelkezésre álló alap funkciók kevésnek bizonyulnak, akkor további funkciókkal kibővíthető, ezek viszont havidíjas alapúak. Ilyen például a Squarespace saját fejlesztésű időpontfoglaló rendszere, az Aucity Scheduling, ennek a havi díja 13€-nál kezdődik. 

Squarespace – az én véleményem

A Squarespace tökéletes választás,ha magadnak szeretnéd elkészíteni a weboldaladat és később is folyamatosan önállóan szeretnéd karbantartani, bővíteni. A szerkesztőfelülete nagyon egyszerű és könnyen átlátható. Ezenkívül minden szüksėges eszközt megad, hogy egy funkcionálisan működő és látványos weboldalt hozz létre, de nem kínál túl sok funkciót, így nem fenyeget az a veszély hogy elveszel a lehetősėgek tengerében. 

Wordpress alapú honlapkészítés

Régóta halogatod a weboldalad rendbetételét, mert mindig van valami sürgősebb teendő? Vagy már van honlapod, de úgy érzed, hogy nem tükröz téged és a vállalkozásod? Bárhol is akadtál el, segítek. Kérj ajánlatot weboldal készítésre a lenti gombra kattintva.