Így próbálnak átverni csaló emailekkel

Emailt kaptál arról, hogy szerzói jogsértést követtél el helytelen zene vagy képhasználat miatt?

Van az emailben nyomásgyakorlás, gyors cselekvésre ösztönzés?

Az ilyen emailekben mindig van megadva valamilyen nagyon szoros határidő, általában 24 vagy 48 órán belül kell cselekedned, de konkrét dátumot nem írnak. Ez már alapból gyanús, mert nincs olyan jogi eljárás, amit egy napon belül emailben kellene letárgyalnod.

A félelem fokozása érdekében van, hogy azt is felsorolják hogy mi fog történni, ha nem cselekszel most azonnal, ezzel is arra próbálnak rávenni, hogy minél hamarabb rákattints valamire, amiben “bővebb információk” vannak. De ezt ne tedd meg, mert általában ezzel a kattintással telepítesz kártevőt a gépedre.

Csaló email: Kérjük, azonnal távolítsd el a szabálysértő tartalmat, hogy elkerüld a további intézkedéseket. Ha nem teszel eleget enne, oldalad korlátozások alá eshet, ideiglenesen felfüggeszthetjük, vagy 24 órán belül véglegesen torolhetjük.

Részlet egy korábban kapott csaló emailből

Vannak az emailben konkrétumok, vagy inkább általános megfogalmazás?

A legelső dolog, ami feltűnhet hogy nem a neveden szólítanak meg. Emellett nem írnak konkrét információt az állítólag elkövetett jogsértésről sem: mikor és hol szegted meg a törvényt? Van pontos dátum? Konkrétan melyik képről/hanganyagról van szó? Ha semmi konkrétum nincs benne, az is árulkodó jel. Egy hivatalos felszólításban nem általánosságban beszélnek.

Mi a feladó email címe?

Az ilyen csaló emailekben általában a feladó email címe a legárulkodóbb, ezt mindenképp ellenőrizd le. Gyakran sima gmail-es címről érkezik az üzenet, a feladó neve pedig furcsa karakterekből, számokból vagy értelmetlen szavakból áll, mintha véletlenszerűen generálták volna. 

Email: Az oldalad tartalma nem felel meg az előírásoknak

Ha kicsit több erőfeszítést tettek bele, akkor előfordulhat, hogy az email cím hasonlít a hivatkozott cég domainjére, és csak apró eltérések vannak benne az eredetihez képest. Például egy plusz betű, szám vagy más a végződése,  ami első ránézésre talán fel sem tűnik.

Mit tegyél, ha ilyen emailt kapsz?

Az első és legfontosabb, hogy ne kattints rá semmilyen linkre , ami az emailben van és a csatolmányokat se nyisd meg. Ha egyértelmű, hogy csaló emailről van szó, akkor érdemes spamnek jelölni, hogy legközelebb nagyobb eséllyel szűrje ki a leveleződ az ilyen emaileket. 

Ha pedig még mindig nem vagy biztos benne, hogy spammel állsz-e szemben, akkor érdemes Google-ben rákeresni a cég valódi adataira, és az ott található elérhetőségein érdeklődni, hogy valós e-mailről van-e szó.

személyre szabott honlapkészítés

Régóta halogatod a weboldalad rendbetételét, mert mindig van valami sürgősebb teendő? Vagy már van honlapod, de úgy érzed, hogy nem tükröz téged és a vállalkozásod? Bárhol is akadtál el, segítek. Kérj ajánlatot weboldal készítésre a lenti gombra kattintva.