Úgy döntöttél, hogy egyéni vállalkozásba kezdesz. Lefogadom, hogy most izgatottan kutatsz információk után, hogy hogyan tovább? Mi a következő lépés? Mit kell tenned ahhoz, hogy végre legálisan belevághass a vállalkozásba?
Ebben szeretnék most neked segíteni. Emlékszem, amikor én kezdtem a saját egyéni vállalkozásomat, napokig csak jogszabályokat bújtam és adózási tanácsokat olvasgattam. Sok-sok energia és idő elment ezzel, ezért én most ettől próbállak megkímélni.
Tartalomjegyzék
A saját tapasztalataimat és ismereteimet osztom most meg veled, és úgy gondolom hogy sokat fog segíteni. Viszont nem vagyok sem adótanácsadó, sem könyvelő (weboldal készítéssel foglalkozom, ezzel kapcsolatban viszont bátran kereshetsz itt), ezért ha komolyan belevágsz az egyéni vállalkozásba, akkor neked is részletesen utána kell járnod, hogy mi a megfelelő számodra.

Az első és legfontosabb,
A tudatos tervezés
Bármennyire egyértelműnek tűnik, hogy a cselekvést a tervezés előzi meg, sokmindenki egyszerűen nem foglalkozik vele.
Talán láttál valahol egy érdekes terméket, vagy Instagramon szembejött veled egy vállalkozó profilja. És fellelkesedtél, mert úgy gondolod hogy te tudnád szebben, jobban, profibban, olcsóbban, igényesebben csinálni. És tudod mit? Lehet, hogy tudnád is.
De ahhoz, hogy ez kiderüljön, előbb át kell gondolnod néhány dolgot, mert ha nem teszed, akkor könnyen lehet, hogy csak egy nagyon drága hobbiba kezdesz bele.
A tudatos tervezés legfontosabb része, hogy tisztában vagy a pénzügyeiddel. Tudnod kell, hogy mennyit szeretnél keresni, és ebből mennyi kiadásod lesz. Itt minden felmerülő költséget érdemes átgondolni: a munkadíjadat, a felhasznált szoftverek, előfizetések, eszközök díját, termékeknél az anyagköltséget, rezsidíjat…
Ha a pénzügyeidet átgondoltad, akkor jöhet
Az adózási mód kiválasztása
Talán ennél a lépésnél a legfontosabb a megfelelő szakember (könyvelő, adótanácsadó) bevonása. Viszont ahhoz hogy a számodra legelőnyösebb adózási módot válassza ki a könyvelő, nélküle is tudnod kell válaszolni a következő kérdésekre:
Mekkora bevételre számítasz egy évben?
Milyen és mekkora költségeid lesznek?
Kik lesznek az ügyfeleid/vásárlóid? Magánszemélyek, vállalkozások, vagy vegyesen?
Főállás mellett szeretnél vállalkozni, vagy nem?
Adózási módok egyéni vállalkozóként
Kata adózás egyéni vállalkozóként
Bár 2022-ben a KATA jelentős átalakuláson ment keresztül, ennek ellenére még mindig létezik és még mindig ez a legegyszerűbb adózási forma. Röviden: akkor veheted igénybe, ha főállású egyéni vállalkozó vagy és csak magánszemélyeknek számlázol. Vagyis ha teljes állás mellett szeretnél vállalkozni, akkor a KATA-t nem választhatod.
Átalányadózás egyéni vállalkozóként
A megszűnt KATA után nagyon sokan átalányadózóvá váltak, mert a KATA után ez a második legegyszerűbben megérthető adózási forma. Nincsenek olyan szigorú megkötései, mint a KATA-nak, tehát bárki választhatja és általában akkor érdemes választani, ha nincsenek nagy kiadásaid, vagy ha kiskereskedelemmel foglalkozol.
Költségelszámolásos
A tételes költségelszámolásnál minden kiadásról gyűjteni kell a számlát, adózni pedig a bevétel-költség után kell. Ezt az adózási módot akkor érdemes választani, ha magasabbak a költségeid, mint amit átalányadóval el tudnál számolni.
Tevékenységi kör – ÖVTJ kód kiválasztása
Ha már tudod, hogy mi az amivel vállalkozni szeretnél, akkor ehhez ki kell választanod egy (vagy több) tevékenységi kört az Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzékéből, vagyis az ÖVTJ-ből.
Itt tudsz az ÖVTJ adatbázisban keresni.
Kulcsszavakra is tudsz keresni, tehát ha még nem teljesen tudod, hogy melyik tevékenység lenne neked megfelelő, akkor a Szöveg mezőbe írd be a keresett kulcsszót (pl fényképészet, lakberendezés)
Ha nem vagy biztos benne, hogy a te tevékenységedhez melyik kódot kellene választanod, akkor a KSH-tól tudsz segítséget kérni ezügyben, itt.

Bejelentésköteles, engedélyköteles, szakképesítéshez kötött vállalkozások
Ha már tudod, hogy milyen tevékenységkódot fogsz felvenni, következő lépésként utána kell nézned, hogy milyen feltételei vannak annak a tevékenységnek, amivel foglalkozni szeretnél. Vannak bejelentésköteles, engedélyköteles és képesítéshez kötött tevékenységek.
Ezen az oldalon tudod ellenőrizni, és további tájékoztatást kapni arról, hogy az általad választott ÖVTJ kódnak milyen feltételei vannak.
Az oldal sajnos még nem frissült a 2025-ös ÖVTJ változás óta, ezért a régebbi tevékenységi kódok alapján tudsz keresni. Ehhez használhatod ezen az oldalon található ÖVTJ 24 – ÖVTJ 25 fordítókulcsot.
Ha pedig segítségre van szükséged vagy kérdésed van bármelyik feltétellel kapcsolatban, akkor a területileg illetékes (lakhelyed szerinti) kamarához tudsz fordulni: https://mkik.hu/teruleti-kamarak
Kell-e nekem könyvelő, ha egyéni vállalkozó leszek?
Röviden: igen. Úgy gondolom, hogy bármilyen egyszerű adózási módot és tevékenységi kört választasz, egy jó könyvelő rengeteg terhet le tud venni a válladról. Olyan dolgokról is tájékoztat, amiről mi nem is tudod, hogy létezik és arra is gondolni kellett volna.
A könyvelő segít a vállalkozás elindításában is, részletesen tájékoztat arról, hogy hova, mit, milyen határidővel kell benyújtani, és nem mellékesen, tisztában van a jogszabályváltozásokkal, mert azok bizony folyamatosan változnak.
Ügyfélszerzés
Az előző pontokban leírtam a vállalkozás indítás technikai lépéseit, de van itt még egy nagyon fontos, a vállalkozást érintő feladat: az ügyfélszerzés.
Ha nagyon az elején vagy a folyamatnak, és még csak tájékozódsz, akkor lehet hogy az ügyfélszerzés még nem foglalkoztat, de amint egy vállalkozás életre kel, onnantól kezdve a fennmaradáshoz szükség lesz ügyfelekre/vásárlókra is.
Sajnos régen elmúltak azok az idők (ha egyáltalán volt ilyen), hogy elég volt kiírni facebookra és meghívni az ismerőseidet, hogy lájkolják az újonnan indult vállalkozásodat. Az internetes zaj akkora, hogy ahhoz hogy eljuss az emberekhez, valamilyen formában folyamatosan jelen kell lenned.
Erre sokféle megoldás létezik, a leggyakoribbak: Social Media, fizetett hirdetések, blogírás. Érdemes olyat választanod, amellyel hosszútávon azonosulni tudsz és egy számodra is fenntartható, szerethető rendszert tudsz kialakítani.
Egyéni vállalkozás indítása
Ha minden fontos kérdést tisztáztál, akkor már csak az egyéni vállalkozás elindítása van hátra. Ezt kétféle módon tudod megtenni.
- Online, Webes ügysegéden, ehhez ügyfélkapu regisztrációval rendelkezned kell.
- Személyesen a NAV bármelyik ügyfélszolgálatán
Ha pedig hiteles forrásból szeretnél több információt megtudni, akkor a NAV honlapját érdemes átbogarászni ezen a linken.